Ιωνικός Ν.Φ.-Αχαγιά ΄82: Τι είχε γίνει στο παιχνίδι του 1ου γύρου

Αύριο στις 17:00 η Αχαγιά ΄82 δίνει ντέρμπι με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας και θέλει τη νίκη, για να παραμείνει στο κυνήγι της 2ης θέσης στον 1ο Νότιο Όμιλο της Γ΄Εθνικής.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου και για την 2η αγωνιστική, ο Ιωνικός είχε επικρατήσει με 90-82 και ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί στο 3ο δεκάλεπτο, το οποίο είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 27-15, για να μπουν στην τελευταία περίοδο με διαφορά 17 πόντων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” μάζεψαν την διαφορά, αλλά ήταν δύσκολο να επιστρέψουν στο παιχνίδι, για να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο και μειονέκτημα ήταν η αμυντική συμπεριφορά, αφού οι 90 πόντοι και ο μη περιορισμός των Πέττα, Κατιάκου και Μουμπάρακ στοίχησαν το “2”.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 48-43, 75-58, 90-82

Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας: Παπανδρέου 15(3), Άρχος, Παπαπέτρος, Κουμουνδούρος 4, Πέττας 22(3), Μουμπάρακ18(3), Σταθόπουλος, Γκίνης 13(3), Κουλούρης 2, Κατιάκος 16,(1), Χριστόδουλος, Μαλτέζος.

Αχαγιά ‘82: Αναστασόπουλος, Βουρνάς 22(1), Κωνσταντινόπουλος, Νικολάου 6(1), Ταρναρης, Σέρμπος, Καρκούλιας, Καλλης 11(2), Τσάμης 15(1), Λυμπέρης 11(2), Μακρής 6, Οικονομόπουλος 11