Αθλητισμός

20o Πρωτάθλημα Ο.Σ.Ε.Κ.Α. – ΙΡΙΔΑ Καβάλας – Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ

Γράφτηκε από Westcity Team

Ένα εκπληκτικό παιχνίδι με μπόλικο σασπένς διαδραματίστηκε στην Καβάλα το απόγευμα του Σαββάτου 13/5.

Η οικοδέσποινα ΙΡΙΔΑ υποδέχθηκε στο Κλειστό Δημοτικό Γήπεδο Καλαμίτσας, ένα πολύ ωραίο και αμιγώς μπασκετικό γήπεδο, την ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο του Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ για τον αγώνα της 8ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος 2017 της ΟΣΕΚΑ.

Οι δύο ομάδες αγωνίσθηκαν με πάθος για τη νίκη, σε ένα όμορφο παιχνίδι με συναγωνισμό και απόλυτα αθλητικό κλίμα. Στο τέλος όμως, κάποιος έπρεπε να νικήσει και αυτός ήταν ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ. Η ομάδα της Πάτρας δείχνοντας χαρακτήρα και θέληση κατάφερε να ανατρέψει διαφορά ακόμα και εννέα πόντων εις βάρος της και με ομαδική δουλειά, “έκλεψε”το νίκη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, με σκορ 48-49.
Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ ταξίδεψε το πρωινό του Σαββάτου στην Καβάλα με οχτώ μόνο αθλητές, αφού οικογενειακές υποχρεώσεις του βασικού “ψηλού” της ομάδας Σπύρου Κρίθη, αλλά και του Παναγιώτη Παπουτσόπουλου, δεν τους επέτρεψαν να ακολουθήσουν την αποστολή.

Η ομάδα της Πάτρας μετά από ένα επίπονο ταξίδι επτά ωρών και λίγη ξεκούραση, μπήκε στο γήπεδο μουδιασμένα, ψάχνοντας τα πατήματά της. Οι αθλητές του ΗΦΑΙΣΤΟΥ με προσήλωση στην άμυνα και συγκέντρωση στο παιχνίδι τους, δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Καβάλας να ξεφύγει στο σκορ, αφού επιθετικά η ομάδα δεν είχε βρει το ρυθμό της. Με αυτά τα δεδομένα στον αγωνιστικό χώρο, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκόρ 12-10 υπέρ της ομάδας της Καβάλας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας βρει ρυθμό επιθετικά, η ΙΡΙΔΑ άνοιξε τη διαφορά στο σκορ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο 15′ με 21-12 και να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 23-16.

Η αστοχία στο σουτ στην επίθεση από τον Παναγιώτη Κοντογιάννη, η στενή άμυνα στον ψηλό Μάριο Παπαδόπουλο και τα λάθη της δεύτερης περιόδου, οδήγησαν τον Δημήτρη Αναγνωστόπουλο να χρησιμοποιήσει στην τρίτη περίοδο ένα σχήμα με δύο ψηλούς (Παπαδόπουλος-Μεταξάς) και στόχο να ανοίξει την άμυνα της Καβάλας και να φέρει την επίθεση πιο κοντά στο καλάθι. Μια απόφαση η οποία είχε αρκετό ρίσκο, αφού έπρεπε να κρατήσει εκτός αγωνιστικού χώρου τον καλύτερό του αμυντικό Ρόλαντ Τατάνι.

Πράγματι, με αυτό το σχήμα η ομάδα έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με σουτ κοντά στο καλάθι, μείωσε δραματικά τα λάθη της και σε συνδυασμό με την ίδια προσπάθεια στην άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 8-15 και να φέρει το ματς στο τέλος της τρίτης περιόδου στα ίσια (31-31).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν δραματικό από πλευράς διακύμανσης του σκορ αφού η Καβάλα κατάφερε να προηγηθεί στο 35′ με σκορ 40-35. Ένα παλικαρίσιο όμως καλάθι του αρχηγού του ΗΦΑΙΣΤΟΥ Μείνου Σταμάτη και ένα κλέψιμο και ασίστ στη συνέχεια του Γιώργου Αδαμόπουλου στον Μάριο Παπαδόπουλο έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια στο 36′ (40-39). Η ΙΡΙΔΑ και πάλι κατάφερε 3 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού να προηγηθεί δύο φορές με 3 πόντους, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια από τους Ρόλαντ Τατάνι και Γεράσιμο Μεταξά έφεραν και στις δύο περιπτώσεις τις δυο ομάδες σε απόσταση αναπνοής. Η Καβάλα κατάφερε και πάλι 1:30 πριν το τέλος του παιχνιδιού να προηγηθεί με 4 πόντους με τον εκπληκτικό Τσίλη ο οποίος σημείωσε 3 διαδοχικούς πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ σε 47-43. Η ομάδα της Πάτρας με καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, είδε αρχικά τον αρχηγό της Μείνω Σταμάτη να ευστοχεί σε σουτ δύο πόντων μετά από ασίστ του Κοντογιάννη (47-45) και στη συνέχεια με καλή άμυνα στην επαναφορά της μπάλας, ανάγκασε την ομάδα της Καβάλας να υποπέσει σε σφάλμα 8 δευτερολέπτων, με αποτέλεσμα η κατοχή να είναι πάλι για τους φιλοξενούμενους. Με 55″ να απομένουν, ο Αδαμόπουλος ευστόχησε σε σουτ από τα 4 μέτρα πάνω σε σκριν από τον Μεταξά (47-47).

Στην επαναφορά της μπάλας ο Σταμάτης έκανε φάουλ στον Πετράκη της Καβάλας, ο οποίος αφού η ομάδα της Πάτρας είχε συμπληρώσει 5 φάουλ είχε δικαίωμα για ελεύθερες βολές. Ο Πετράκης ευστόχησε στην πρώτη από τις δύο (48-47) το ριμπάουντ όμως κατέληξε στα χέρια των παικτών του ΗΦΑΙΣΤΟΥ. Με 42″ για το τέλος του παιχνιδιού και τη μπάλα στα χέρια, ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ κυκλοφόρησε υποδειγματικά την μπάλα η οποία κατέληξε στο καλάθι μετά από ασίστ του Μεταξά στον Σταμάτη (48-49). Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, η εκπληκτική άμυνα των παικτών του ΗΦΑΙΣΤΟΥ δεν επέτρεψαν στην ΙΡΙΔΑ να σημειώσει καλάθι. Το αναμενόμενο φάουλ στον Κοντογιάννη για να σταματήσει ο χρόνος, οδήγησε τον αθλητή στις ελεύθερες βολές. Ο Κοντογιάννης αστόχησε και στις δύο και στον εναπομείναντα χρόνο η Καβάλα δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση. Τελικό σκορ και νίκη με 48-49 για τον ΗΦΑΙΣΤΟ με τις καρδιές να πηγαίνουν στη θέση τους.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και των δύο ομάδων για την προσπάθεια αλλά και για το κλίμα μέσα στο παιχνίδι. Ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ παρά την κούραση, τις απουσίες και την αστοχία στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε τη δύναμη να παλέψει και να κερδίσει τελικά τον αγώνα απέναντι σε μια ομάδα μαχητική, με εξαιρετικούς αθλητές και ήθος. Η συγκεκριμένη νίκη παρά το γεγονός ότι δεν είχε καμία βαθμολογική αξία και για τις δύο ομάδες, έδειξε ότι η ομάδα του ΗΦΑΙΣΤΟΥ δημιουργεί σιγά σιγά νοοτροπία νικητή, δεν παρατάει τα παιχνίδια και μπορεί να ανταπεξέρχεται με επιτυχία σε δύσκολες συνθήκες ή απουσίες. Η δουλειά του Δημήτρη Αναγνωστόπουλου είναι πια ορατή και τα αποτελέσματά της φαίνονται μέσα στο γήπεδο.

Δεν νομίζουμε ότι είναι σωστό να ξεχωρίσουμε κάποιον από τους παίκτες του ΗΦΑΙΣΤΟΥ από το συγκεκριμένο παιχνίδι, αφού και οι επτά που αγωνίσθηκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Αξίζουν όμως συγχαρητήρια στον αρχηγό της ομάδας Μείνω Σταμάτη γιατί με τη δική του συνολική παρουσία και τους 8 πόντους που σημείωσε στην τέταρτη περίοδο οδήγησε την ομάδα στη νίκη. Πολύ καλή και η παρουσία του Γεράσιμου Μεταξά-Μαριάτου ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο βοήθησε σημαντικά στο να παραμείνει η ομάδα μέσα στο παιχνίδι (14 πόντοι – 7/12 δίιποντα, 7 αμυντικά – 2 επιθετικά ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 ασίστ, 2 λάθη σε 27′ συμμετοχής).

ΙΡΙΣ Καβάλας – Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ : 48-49

Σκορ Δεκαλέπτων: 12-10, 11-06, 08-15, 17-18

ΙΡΙΣ Καβάλας: Πολυχρονιάδης Αθ., Χατζησάββας Δ. (6), Παπαδόπουλος Γ. (9), Δομβίδης (8), Πετράκης Γ. (7), Τσίλης Αν. (18), Βρασίδας Γ. – Προπονητής: Αϊβαζίδης Γρ.

Α.Σ. ΑμεΑ ΗΦΑΙΣΤΟΣ: Σταμάτης Ε. (10), Αδαμόπουλος Γ. (6), Τατάνι Ρ. (8), Κοντογιάννης Π. (7 – 1 τρ.), Παπαδόπουλος Μ. (4), Κανελλόπουλος Δ., Μεταξάς-Μαριάτος Γ. (14) – Προπονητής : Αναγνωστόπουλος Δ.

Διαιτητές: Λαφαζάνη – Στούμπος