Νίκη o Προμηθέας επί Κολοσσού Ρόδου

Γράφτηκε από Westcity Team

Δεύτερη σερί νίκη του Προμηθέα Πατρών.

Την νίκη πέτυχε ο Προμηθέας του Άγγελου Τσάμη , απέναντι στην παλιά του ομάδα Κολοσσό Ρόδου.  Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη 78-68 και έκαναν έτσι αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στη Stoiximan.gr Basket League.

Ο Κολοσσός βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση καθώς σε μία φάση στο πρώτο λεπτό ο Τρέβορ Ρέλεφορντ τραυματίστηκε και αποχώρησε από το ματς. Αναγκάστηκε να παίξει όλο το παιχνίδι χωρίς τον βασικό του άσο και ήταν λογικό κάποια στιγμή να ξεμείνει από δυνάμεις και επιλογές. Ο Προμηθέας ήλεγχε το παιχνίδι καθ όλη τη διάρκεια και έτσι έφτασε σε μία δίκαιη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 9-10, 32-33, 58-45, 78-68

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Αγγέλου): Μπάσινγκεϊμ 21(2), Πέττας, Φαγέ 8(1), Ντίκερσον 5, Μουρ 9(1), Παπαντωνίου 4, Γκίκας 18(4), Γερομιχαλός 4, Τζόουνς 8(1), Τόντιτς 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 7, Ρέλεφορντ, Βασιλόπουλος 6, Χολ 5 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 36 λεπτά), Τσούκου 16(3), Γεωργαλής 6(2), Άχονεν 4, Παπαδάκης 17(5).