Δεν τα κατάφερε η Αχαγιά ΄82 με Γλαύκο

Ήττα για την Αχαγιά ΄82 στην “αποθήκη”…

Η Αχαγιά ΄82 το πάλεψε στο ντέρμπι με τον Γλαύκο στην Πάτρα, αλλά ηττήθηκε με 64-59 και έτσι η άνοδος απομακρύνθηκε, αφού ακολουθεί και πιο δύσκολο πρόγραμμα, σε σχέση με τον αντίπαλο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πιο αποφασιστικά στο παρκέ και προηγήθηκαν στο 10΄με 19-17. Στην δεύτερη περίοδο, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά η ομάδα του Νίκου Βουρνά προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-27.

Στην επανάληψη, το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του Θανάση Λιόνα παρατηρήθηκε στην ρακέτα, όπου ο Αγγελόπουλος έκανε μεγάλη ζημιά και “φόρτωσε” με 21 πόντους το “ερυθρόλευκο” καλάθι. Με 53-42 προηγήθηκαν οι πατρινοί στο 30΄, αλλά ο Μοσχοβάκης έφερε στο -6 το ματς (60-54) στο 38΄. Στην επόμενη φάση και πάλι ο Αγγελόπουλος με γκολ φάουλ έκανε το 62-54 και το ροζ φύλλο κατέληξε στον Γλαύκο, που ουσιαστικά εξασφάλισε την 2η θέση και παράλληλα την άνοδο.

Τα 10λεπτα: 17-19, 33-27, 52-43, 64-59.

ΓΛΑΥΚΟΣ (Νίκος Βουρνάς): Χονδρογιάννης 7 (1), Κάλλης 3, Β. Λαμπρόπουλος 13 (2), Νιφόρας 6, Αγγελόπουλος 21 (βασική 5άδα), Σταυράκης, Σπυράκος 3, Τσεκλένης 11 (1), Σακελλαρόπουλος.

ΑΧΑΓΙΑ ΄82 (Θανάσης Λιόνας): Σταμόπουλος 3, Χαμηλός 5, Μοσχοβάκης 17, Οικονομόπουλος 2, Δαβάνης 13 (βασική 5άδα), Γατσούλης 8 (1), Νικολάου 5, Χρυσανθόπουλος 2, Π. Λαμπρόπουλος 4.