Αθλητισμός

Πέρασε από την Αλεξιώτισσα η Αχαγιά ‘82

Ανδρέας Οικονομόπουλος

Επιστροφή στα «δίποντα» για Αχαγιά ΄82…

Η Αχαγιά ΄82 επικράτησε επί του Έσπερου ΑΟΠΑ με 52-50 και έκλεισε με θετικό πρόσημο τον πρώτο γύρο (13η) της Γ΄Εθνικής και του 1ου Νότιου Ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν μόλις 6 πόντους στην 3η περίοδο, παράλληλα σκόραραν 12 και προηγήθηκαν με 43-34. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά στο τέλος ο Νικολάου με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Φραντζής δεν σκόραρε για την ομάδα του Σπύρου Δεράου στην τελευταία επίθεση και έτσι το σύνολο του Θανάση Λιόνα πανηγύρισε στο τοπικό ντέρμπι.

Τα 10λεπτα: 17-22, 28-31, 34-43, 50-52

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Σπύρος Δεράος): Γιαλελής, Φρανζτής 7 (1), Σερέτης 1, Λαμπρόπουλος 5, Ροκανάς 2, Καλογιάννης, Βύρλας 13 (9 ριμπάουντ), Σκόνδρας 7 (1), Αγγελόπουλος 15 (1), Παπανικολόπουλος.

ΑΧΑΓΙΑ’82 (Θανάσης Λιόνας): Μοσχοβάκης 12 (1), Βανδώρος, Σταμόπουλος 10 (8 ριμπάουντ), Νικολάου 2, Γατσούλης 2, Χρυσανθόπουλος, Χαμηλός 13 (3), Δαβάνης 13, Οικονομόπουλος.