ΑΟ Δύμης: Έχασε το ντέρμπι – Αναλυτικά το φιλμ του Αγώνα

Γράφτηκε από Westcity Team

Ηττα στο τέλος για τον ΑΟ Δύμης 07 από τον Αίολο, με σκορ 61-63, σ ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.

Αναλυτικά το φιλμ του αγώνα

Νωχελικά ξεκίνησε τον αγώνα ο ΑΟ Δύμης 07 και από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Με καλή άμυνα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, με την τοπική ομάδα να βρίσκεται στο ημίχρονο μόνο 4 πόντους πίσω και σκορ 31-35.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΟ Δύμης μπήκε στο τερέν ακόμη πιο δυναμικά και κατάφερε στο 5:45 πριν το τέλος να ισοφαρίσει με σκορ 40-40, ενώ στο 4:01 προηγήθηκε με τρίποντο του Λιάκου και σκορ 45-42. Παρόλα αυτά με κάποιες λάθος επιθετικές επιλογές, ή τοπική ομάδα βρέθηκε στο τέλος του 3ου Δεκαλέπτου να χάνει με 6 πόντους

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό για τις δύο ομάδες, με τον Αίολο να ξεφεύγει μέχρι και 9 πόντους. 4:13 πριν από το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 50-56, με την Δύμη να μοιάζει να μην μπορεί να βρει επιθετικές λύσεις, σ ένα γενικά σκληρό στα μαρκαρίσματα παιχνίδι. Στο 1:03 με τρίποντο και στη συνέχεια με μια βολή του Λαθούρου , ο ΑΟ Δύμης μείωσε στους 4 πόντους και σκορ 57-59. 34 δεύτερα πριν το τελος με τρίποντο του Χρυσανθακόπουλου ο ΑΟ Δύμης περνάει για δεύτερη φορά μπροστά στον αγώνα με ένα πόντο και σκορ 60-59. Με μια βολή και διποντο του Σκοπολίθα για την ομάδα του Αιόλου στα 19 δλ, πέρασε μπροστά 2 πόντους 62-60. Μοιραίος  παίχτης για τον ΑΟ Δύμης ήταν ο Ν. Παναγιωταρόπουλος όπου έχασε μια βολή και στη συνέχεια έχασε lay up στη λήξη του αγώνα.

Τελικό σκορ 61-63 υπέρ της ομάδος του Αιόλου