Αθλητισμός

Μεγάλη νίκη για την Αχαγιά 82

Γράφτηκε από Westcity Team

Νίκη με το ευρύ σκορ 89-51 πέτυχε η Αχαγιά 82 επί της Σφήκας, στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας του πρωταθλήματος ΕΣΚΑΗ.

Το westcity.gr ήταν στο γήπεδο και κατέγραψε αναλυτικά το φιλμ του αγώνα

1ο Δεκάλεπτο : Καλό το ξεκίνημα για την Αχαγιά 82, κερδίζοντας το τζάμπολ αλλά και τα πρώτα καλάθια του αγώνα παίρνοντας στα πρώτα λεπτά διαφορά πέντε πόντων (7-2). Αντίδραση στη συνέχει από τη ομάδα της Σφηκας με σερί 6-0  και το σκορ να ανεβαίνει στο 7-8. Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που πήρε “κεφάλι” στο σκορ η φιλοξενούμενη ομάδα καθώς με ένα σερι 12-2 το σκορ ανέβηκε στο 19-10 για να καταλήξει στο 1ο δεκάλεπτο 21-13 υπέρ της Αχαγιάς 82.

2ο Δεκάλεπτο : Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο 10λεπτο η γηπεδούχος Αχαγια 82 και με καταιγισμό τριποντων, όπου στο 5:07 ανοίγει την διαφορά σε double score (36-18). Στο 2:31 το σκορ ανέβηκε στο 43-24 με την ομάδα της Σφήκας να δείχνει ανήμπορη να βρει επιθετικές λύσεις. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε 44-31.

3ο Δεκάλεπτο : Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο τρίτο 10λεπτο με τη διάφορα να ανοίγει περισσότερο. Στο 6:04 το σκορ ήταν 59-33 και στο 2:05 σημειώθηκε πάλι double score (66-33). Η Σφήκα στο 3ο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει μόνο 5 πόντους και το σκορ να κλείνει στο 70-36.

4ο Δεκάλεπτο : Το παιχνίδι έγινε σε ποιο χαλαρό tempo με την μεγάλη διαφορά να έχει κρίνει ήδη και το αποτέλεσμα και τις δύο ομάδες να παίζουν πιο ανοιχτές άμυνες. Χρόνο πήρε και ο Αχαγιώτης Ι. Παπαδόπουλος που έπαιξε στα 4 τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Τελικό σκορ 89-51

Στο γήπεδο παρευρέθηκαν περίπου 200 φίλαθλοι και των δύο ομάδων, ενώ στις κερκίδες είδαμε και τους, Τσάμη Παπαπέτρου και Νοεα, από την ομάδα του Προμηθέα, όπου παρακολουθήσαν το παιχνίδι.