Αθλητισμός

Έπεσε ηρωικά ο Προμηθέας (φωτο)

Γράφτηκε από Westcity Team

Με τις καλύτερες των εντυπώσεων αποχαιρετά το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος ο Προμηθέας που έχασε στο κλειστό της ΕΑΠ από την Κηφισιά με σκορ 66-70.

Ο Αγγελος Τσάμης  ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων πετυχαίνοντας 16 πόντους.

Το φιλμ του Αγώνα

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση ήταν αρκετό καλό, καθώς προηγήθηκαν με 11-7 στα μισά της πρώτης περιόδου, ενώ η συμπλήρωση των 10′ βρήκε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο +5 (18-13). Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τους αντιπάλους να ξεφύγουν, προηγήθηκαν με 21-23 στο 15′ και διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (28-37).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στην τρίτη περίοδο, καθώς δεν επηρεάστηκαν από την διακοπή του ημιχρόνου. Η Κηφισιά στου δρόμου τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 37-43 (25′), στη συνέχεια «φλέρταρε» εκ νέου με +10 (39-48, 26′) και τελικά στο τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά πόντων (45-55).

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα και μείωσαν (60-65) στο 37′, ενώ ένα λεπτό για το φινάλε έφεραν την διαφορά στους -4 (64-68). Η Κηφισιά, όμως, δεν τους άφησε να κάνουν κάτι καλύτερο και πήρε τη νίκη με 66-70.

Τα δεκάλεπτα:18-13, 28-37, 45-55, 66-70

Τέλος, στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο ισχυρός άνδρας του Προμηθέα, Ευάγγελος Λιόλιος βράβευσε τους Ηλία Παπαθεοδώρου, Γιώργο Λιμνιάτη και Δημήτρη Καρβέλα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωμπάσκετ U18.