Επέλαση της Αχαϊκής στην Καλαμάτα!

Γράφτηκε από Westcity Team

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Αχαϊκή με 2-1 στην Καλαμάτα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και φυσικά απέναντι σε μια πολύ ιστορική ομάδα!

Η ομάδα του Ανδρέα Ζήκου ήθελε πολύ τη νίκη και το κατάφερε αφού στόχος των καναρινιών είναι η παραμονή στην Γ’ Εθνική και το «2» στην Καλαμάτα θεωρείται ματς – κλειδί για την Αχαϊκή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

83′ γκολ 1-2 ο Δημητριάδης με πέναλτι. Το πέναλτι καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Μητρόπουλου στον Χαρίτο. Ωστόσο ο παίκτης της Καλαμάτας φάνηοε πως έπεσε μόνος του στο έδαφος, λάθος απόφαση του διαιτητή.

78′ Βγαίνει ο Καλαντζής και μπαίνει ο Ηλιόπουλος.

77′ Αποβάλλεται ο Ηλιόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ντάζο, με δέκα παίκτες συνεχίζει η Καλαμάτα.

76′ Ο Δημητριάδης μπήκε από δεξιά και σούταρε ψηλά άουτ.

67′ Βγαίνει ο Τσάτσος και μπαίνει ο Σαλαπάτας. Πάντα στο 0-2, χωρίς ευκαιρία η Καλαμάτα

47′ γκολ 0-2! Γκολ δώρο της άμυνας της Καλαμάτας. Ο Πάππος πήγε να δώσει την μπάλα στον Λαζάρου, ο Κωστής παρενεβλήθη πήρε τη μπάλα και με πλασέ πέτυχε το 0-2. Η κακή συνεννόηση των δύο παικτών της Καλαμάτας φέρνει το δεύτερο γκολ της Αχαίκής.

44′ Ο Πετρόπουλος σπρώχνει καθαρά τον Ηλιόπουλο στην περιοχή αλλά ο διαιτητής αντί για πέναλτι δίνει κίτρινη για θέατρο στον παίκτη της Καλαμάτας! Ο παίκτης της Αχαίκής έσπρωξε το δεξί του χέρι τον Ηλιόπουλο.

40′ Χτύπησε σε μια διεκδίκηση ο Ζαχαρόπουλος και αποχωρεί με φορείο. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ζαχαρόπουλος και μπαίνει στη θέση του ο Χαρίτος.

34′ Στην πρώτη ολοκληρωμένη επίθεση της η Αχαϊκή πήρε προβάδισμα και πλέον η Καλαμάτα είναι σε δύσκολη θέση.

32′ γκολ η Αχαϊκή 0-1. Ο Κωστής από αριστερά γύρισε στην περιοχή και ο Ντεντόπουλος με πλασέ πέτυχε το 0-1.

30′ Ο Λουμπαρδέας με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Ηλιόπουλο που μπήκε στην περιοχή, καθυστέρησε όμως λίγο να πλασάρε και έδωσε την ευκαιρία στον Πετρόπουλο να κόψει σωτήρια

17′ Ο Τσάτσος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Δρακόπουλο με σουτ από 30 μέτρα όμως ο τερματοφύλακας της Αχαϊκής απόκρουσε τελικά σε κόρνερ.

10′ Πρώτη κίτρινη στον Αυγερινό που σταμάτησε με φάουλ τον Δημητριάδη λίγο έξω από την περιοχή

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Πάππος, Χριστοφιλέας, Μαρτίνος, Λαζάρου, Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος (42′ λ.τ. Χαρίτος), Ηλιόπουλος, Λουμπαρδέας, Δημητριάδης, Τσάτσος (67′ Σαλαπάτας), Καλαντζής (78′ Βασιλόπουλος).

ΑΧΑΪΚΗ Δρακόπουλος, Ντάζος (80′ Μητρόπουλος), Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος, Αυγερινός, Κυριαζόπουλος, Κωστής, Γιουβανέλης (88′ Διακάτος), Ντεντόπουλος, Φούφουλας, Αποσκίτης.

*** Δεν ξεπέρασαν τους 250 οι θεατές στο Δημοτικό Στάδιο της Καλαμάτας, μεταξύ αυτών και περίπου 30 φίλοι της Αχαϊκής

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Καλαμάτα – Αχαϊκή 1-2 (0-1 Ημίχρονο, 32′ Ντεντόπουλος, 47′ Κωστής, 83′ Δημητριάδης πεν.)

ΑΟ Λουτράκι – Παναρκαδικός 1-3

ΠΑΟ Βάρδας – Παναργειακός 1-1

Πανελευσινιακός – Αστέρας Μαγούλας 7-0

Αιολικός – Βύζας Μεγάρων 2-1

Ερμής Κιβερίου – Δόξα Νέας Μανωλάδας 3-1

Μανδραϊκός – ΑΟ Κύμης 3-0 (άνευ αγώνα)