ΑΟ Δύμης: To φιλμ του αγώνα με την Παραλία

Γράφτηκε από Westcity Team

Ε.Α. ΠΑΡΑΛΙΑΣ – Α.Ο. ΔΥΜΗΣ ’07 80 – 77

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Α.Ο. Δύμης ’07 ηττήθηκε με 80-77 από την Ε.Α. Παραλίας, χθες βράδυ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ροϊτίκων και στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑ-Η.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι από την αρχή, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 15-7 (6′), αλλά την Δύμη να αντιδρά και να κλείνει το α’ δεκάλεπτο στο -2 (20-18).

Στην β’ περίοδο οι επιθέσεις και των δύο ομάδων λειτουργούσαν αποτελεσματικά, χωρίς ωστόσο κάποια να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ (40-39).

Στο γ’ δεκάλεπτο η Παραλία κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 5 πόντων (55-50), με τρίποντο στην εκπνοή από το κέντρο του γηπέδου.

Το δ’ δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Η Δύμη προσπέρασε 55-58 (32′), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν 59-58 (34′) και 65-62 (17,2″ πριν τη λήξη). Όμως ένα καθαρό αντιαθλητικό φάουλ σε σουτ τριών πόντων, 5,5” πριν το τέλος, έδωσε στους φιλοξενούμενους την δυνατότητα να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Δύμη προηγήθηκε 68-72, η Παραλία προσπέρασε 74-72 (1:20 πριν το τέλος) και όντας πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, και από την γραμμή των ελευθέρων βολών, έφθασε σε μια μεγάλη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-39, 55-50, 65-65 (κ.α.), 80-77 (παρ.)

Α.Ο. Δύμης ’07 (Ροδόπουλος Φ. – Βλάχος Α.)

Παναγιωταρόπουλος Ν. 29 (1) π., 2 ριμπ., 2 ασ.