Α2 ΕΣΚΑ-Η: Ποσειδών Παραλίας – Δύμη 45-57

Δύμη - Ποσειδώνας

Η Δύμη πήρε το ντέρμπι…

Στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης στροφής της Α2 ΕΣΚΑ-Η η Δύμη κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο του Ποσειδώνα Παραλίας με 57-45 και έτσι έκανα σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης.

Η ομάδα του Νίκου Παναγιωταρόπουλου εγκλώβισε στην άμυνα ζώνης τους γηπεδούχους και προηγήθηκε στο 10΄με 18-9, έχοντας καλά ποσοστά έξω από την γραμμή των 6.75. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Ποσειδώνα να μην μπορεί να πλησιάσει, έχοντας βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και έτσι η ομάδα της Κάτω Αχαγιάς ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 29-21.

Στην επανάληψη, ο Κατσιγιάννης πέτυχε 6 πόντους για την ομάδα του Κώστα Στούμπανου και η πατρινή ομάδα προσπαθούσε να μπει εκ νέου στην διεκδίκηση του ματς, όμως η Δύμη διατηρούσε την ψυχραιμία της και εκμεταλλευόταν τη νευρικότητα του Ποσειδώνα (τελείωσε το ματς με 17 λάθη) και στο 30′ προηγούνταν με 46-36. Στην τελευταία περίοδο η Δύμη διατηρούσε το προβάδισμα, ο Ποσειδώνας δεν έβρισκε τον καλό του εαυτό και τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 57-45 για την 15η φετινή επιτυχία τους.

Κορυφαίοι από τους νικητές αναδείχθηκαν οι Χρυσανθακόπουλος και Λαθούρος, ενώ στον αντίποδα Κατσιγιάννης και Κοντόγεωργας ξέφυγαν από την επιθετική μετριότητα των γηπεδούχων, που έμειναν στο 13-8, αλλά δίνουν μάχη για τα πλέι οφ, καθότι τίποτα δεν χάθηκε.

Δεκάλεπτα: 9-18, 21-29, 36-46, 45-57

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Κ.Στούμπανος): Θ.Στούμπανος, Παπαδόπουλος, Πετούσης 5, Προβιζιονάτος 5, Κοντόγεωργας 10(2), Μπιλιάνης, Γκότσης, Φωτίου 3, Ντρέου 6, Κατσιγιάννης 8, Μανωλόπουλος 8(2)

ΔΥΜΗ (Παναγιωταρόπουλος-Αλεξόπουλος): Παλισίδης, Γκουτσούλας 7, Κολλιόπουλος 2, Στεφανόπουλος 6 (1), Χρυσανθακόπουλος 18 (4), Λαθούρος 13 (2), Κεπενός 3(1), Δαλαμαρίνης 8