Ήττα με 75-85 στη Νέα Ερυθραία

Γράφτηκε από Westcity Team

Την ήττα με 75-85 γνώρισε στην Νέα Ερυθραία από τη γηπεδούχο ομάδα ο Προμηθέας. Πολύ υψηλό σκορ στο 1ο δεκάλεπτο, κάτι που ήθελε ν’ αποφύγει η ομάδα του Προμηθέα, που κόλλησε στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, καθώς πέτυχε μόλις 1 καλάθι, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 26-34 στο 14΄, 39-50 στο ημίχρονο και 41-56 στο 22΄.

Η ομάδα της Πάτρας έψαξε την αντεπίθεση και κατάφερε σταδιακά να μειώσει σε 49-56 στο 24΄, 60-64 στο 30΄ και στο καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο. Καθοριστική αποδείχθηκε μία φάση στο τελευταίο δίλεπτο όταν ο Προμηθέας απέτυχε να ισοφαρίσει αστοχώντας σε προσπάθεια για κάρφωμα και στην αντεπίθεση η ομάδα του Πανερυθραϊκού ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 79-74 στο 38΄26΄΄.

Η ομάδα του Προμηθέα δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στα τελευταία λεπτά και οι γηπεδούχοι όντας εύστοχοι στις βολές έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-75.

Αναλυτικά: ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ ΑΣ – ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ   85- 75.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 50-39 (ημιχ.), 64-60, 85-75.