ΑΟ ΔΥΜΗΣ 07 – Νίκη στη πρεμιέρα

Γράφτηκε από Westcity Team

Νίκη με σκορ 60-56 επί της ομάδας του Αχαιού 47, πέτυχε ο ΑΟ Δύμης 07 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για την κατηγορία Α2 της ΕΣΚΑ-Η

Το φιλμ του αγώνα

Στο 1ο δεκάλεπτο ο ΑΟ Δύμης ξεκίνησε νωχελικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-6). Ανέκαμψε όμως γρήγορα και κατάφερε να “μαζέψει” τη διαφορά, όπου στο 3:07′ ήταν πίσω μόλις 1 πόντο (9-10). Στη συνέχεια με ένα σερί 6-1 έκλεισε στο +4 με σκορ δεκαλέπτου 15-11 υπέρ της τοπικής ομάδας.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τον ΑΟ Δύμης να πετυχαίνει άλλους 15 πόντους και την φιλοξενούμενη ομάδα του Αχαιού 47 να πετυχαίνει 14, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 30-25.

Στο 3ο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά , με το σκληρό παιχνίδι να κυριαρχεί, με αποτέλεσμα μόλις στο 5:12′ πριν το τέλος να έχουν συμπληρώσει από 5 φάουλ έκαστη. Με τρίποντο του Παναγιωταρόπουλου στο 0:46′ και καλάθι του Χρυσανθακόπουλου στη εκπνοή το σκορ διαμορφώθηκε 46-40.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά για τον Αχαιό 47, που έκανε ένα σερί 6-2, αλλά με τρίποντο του Μαντά η διάφορα ανέβηκε πάλι στους 5 πόντους (51-46). Ο Α. Κυρσανίδης από την ομάδα του Αχαιού, που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση, έγινε ο αρνητικός πρωταγωνιστης καθώς χρεώθηκε 2 τεχνικές ποινές στην ίδια φάση και αποχώρησε από το παιχνίδι με 5 φάουλ. Η συνεχόμενη πίεση όμως απ την ομάδα του Αχαιού απέφερε καρπούς και 1:08′ πριν από το τέλος ανέτρεψε την διαφορά και προηγήθηκε με 1 πόντο (55-56). Με δυο βολές του Χρυσανθακόπουλου και μια του Πανίτσα 0:16 πριν το τέλος η Δύμη προηγήθηκε με 2 πόντους (58-56). Στη επίθεση έκανε λάθος η ομάδα του Αχαιού και με σουτ του Μαντά διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 60-56 υπέρ του ΑΟ Δύμης 07.

ΑΟ ΔΥΜΗΣ 07: Χρυσανθακοπουλος 25, Παναγιωταροπουλος 11, Μαντας 7, Πανιτσας 7, Λιακος 5, Βλαχος 2, Κωστουρος 2, Κολλιοπουλος 1, Τσαφος, Στεφανοπουλος, Χριστοπουλος
ΑΧΑΙΟΣ ´47: Καταρτζοπουλος 15,Παπαδόπουλος 7,καλογεροπουλος 5,Κυρσανίδης 14,κατσάϊτης 6, Πλατης 4, Παλισιδης 3, Κουτρουλης 2

Σημαντική η στήριξη του κόσμου στον ΑΟ Δύμης 07 αφού στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 200 φιλαθλοι