2 στα 2 για τους Παίδες των Αστεριών Αχαΐας (φωτο)

Γράφτηκε από Westcity Team

Νίκη για τους Παίδες των Αστεριών Αχαΐας με σκορ 66-55, επί της Προοδευτικής ΑΟ , στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑ-Η.

Ενα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο Νέο κλειστό γυμναστήριο Κάτω Αχαΐας.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με τους παίκτες να δίνουν πραγματική μάχη σε κάθε φάση. Το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Προοδευτικής να προηγείται με σκορ 29-31, με τα Αστέρια να αντιμετωπίζουν αμυντικά προβλήματα και να δέχονται εύκολα καλάθια. Η ροή του αγώνα άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο με τους παίδες των Αστεριών να μπαίνουν δυναμικά και από το -2 του ημιχρόνου βρέθηκαν στο +6 (41-35) με τρίποντο του Ι. Σέρμπου 4:07΄ πριν το τέλος. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-42. Στο 4ο δεκάλεπτο τα Αστέρια φαίνεται πως έλεγχαν το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 60-55.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, με αρκετό κόσμο στις κερκίδες να παρακολουθεί και να χειροκροτεί σε όλες τις φάσεις, δημιουργώντας ένα όμορφο ζεστό αγωνιστικό κλίμα.