ΑΟ Δύμης: Νίκη ανόδου επί του Προμηθέα

Γράφτηκε από Westcity Team

Οσοι βρεθήκαμε στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κάτω Αχαΐας ζήσαμε μια πραγματική αθλητική εμπειρία. Πάνω από 500 άτομα στις κερκίδες έδωσαν τον δικό τους παλμό και στήριξη στη ομάδα του ΑΟ Δύμης που αυτή τη στιγμή βρίσκεται με το ένα πόδι στην Α1 ΕΣΚΑ-Η πετυχαίνοντας σημαντική νίκη επί του Προμηθέα 2014.

Στο αγωνιστικό κομμάτι , ο Α.Ο. Δύμης επικράτησε με σκορ  81-76 στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στα πλέϊ οφ και έκανε το 2-1 στις νίκες.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με όπλο την πιεστική άμυνα και την ευστοχία έξω από τα 6,75 (5 στα 7 τρίποντα), προηγήθηκαν με 26-13 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ωστόσο ήταν άμεση. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στο -6 στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).
Από το σημείο αυτό το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο γ’ δεκάλεπτο τα πράγματα ισορρόπησαν με τις επιθέσεις και των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο λόγο (64-58). Στη δ’ και τελευταία περίοδο η Δύμη προηγήθηκε 68-60 (32′), 74-70 (36′) και όντας πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει την σπουδαία νίκη (81-76).

Θα ακολουθήσει αναλυτικό φωτορεπορτάζ

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-35, 64-58, 81-76.

• Ο επόμενος αγώνας  είναι ορισμένος για Τετάρτη 6 Μαΐου και ώρα 19:30 στο Κλειστό Γυμναστήριο Δημήτριος Τόφαλος.