Πως έφτασε ο Α.Ο. Δύμης σε νίκη επί του Πύργου

Γράφτηκε από Westcity Team

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Α.Ο. Δύμης ’07, χθες το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Κ. Αχαΐας, απέναντι στην ομάδα του Πύργου ’99 με 75-58 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α2 ΕΣΚΑ-Η.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα καλύτερα και προηγήθηκαν 8-16 (6′) και 13-16 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Η Δύμη, όμως, αντέδρασε (με ένα επιμέρους σκορ 25-5) και πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +17 (38-21).

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Πύργος προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε -11 (53-42). Στην δ’ και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έλεγξαν τα ριμπάουντ και με γρήγορο ρυθμό στην επίθεση έφθασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-21, 53-42, 75-58.

*Ο Α.Ο Δύμης ’07 εύχεται καλή συνέχεια στην ομάδα του Πύργου ’99 στο πρωτάθλημα.

*Αρκετός κόσμος βρέθηκε και χθες στο Κλειστό Γυμναστήριο Κ . Αχαΐας για να ενισχύσει την προσπάθεια των παικτών της ομάδας μας. Τους ευχαριστούμε θερμά!

*Με αυτή τη νίκη ο Α.Ο. Δύμης ’07 πλησίασε ακόμη περισσότερο τον στόχο των play-off. Πλέον συγκατοικεί με την Ε.Α. Παραλίας και την Κρήνη στη 2η θέση (39 βαθμοί), μετά τα χθεσινά αποτελέσματα.

Α.Ο. Δύμης ’07 (Ροδόπουλος Φ. – Βλάχος Α.)