Στον τελικό η Δυμη ’07

Γράφτηκε από Westcity Team

Αυλαία άνοιξε, χθες, το 2ο Κυπελλο Δύμης στη μνήμη του Φάνη Κολλιόπουλου, στο νέο κλειστό γήπεδο της Κάτω Αχαγιάς.

Την πρώτη μέρα των αγώνων η ΕΑΠ επικράτησε 88-55 της Ολυμπιάδας και ο ΑΟ Δύμης του Προφήτη Ηλία με 66-61. Τα εισιτήρια για τον μεγάλο σημερινό τελικό, πήραν η διοργανώτρια ομάδα και η ΕΑΠ.

Αναλυτικά, οι αγώνες της πρώτης ημέρας, είχαν ως εξής:

1ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – Ε.Α.Π. 55 – 88

Η Ε.Α.Π. επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της Ολυμπιάδας Πατρών με σκορ 88 – 55, στο παιχνίδι που άνοιξε το φετινό Κύπελλο Δύμης “Φάνης Κολλιόπουλος”.

Η ομάδα των “μπλε” ήταν σαφώς ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα για την αμφισβήτηση της νίκης της.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 28-47, 43-67, 55-88.

Το πρόγραμμα της σημερινής τελευταίας ημέρας του 2ου Κυπέλλου Δύμης ” Φάνης Κολλιόπουλος” έχει ως εξής:

ΤΕΤΑΡΤΗ 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Μικρός Τελικός (18:00) Προφήτης Ηλίας – Ολυμπιάδα

Μεγάλος Τελικός (20:00) Α.Ο. Δύμης ’07 – Ε.Α.Π.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Π. (ΚΑΤΣΟΥΠΗΣ): Ζαφειροπουλος 10, Αναστασιου 4, Κατσεμης, Θεοδωροπουλος 3, Πλεγας 6, Παπαδουδας 11, Βουρλουμης 2, Δημοπουλος 19, Μπουτος.

Ε.Α.Π. (ΣΚΡΟΠΟΛΙΘΑΣ): Δημοπουλος 7, Καλπανης 9, Μαργαριτης 10, Σταυρινος 20, Κολλιας 15, Σταυροπουλος 5, Καραμπαπας 2, Κοττας 6, Δοξαστανης 4, Καραπιπερης, Μετζελος 10.

2ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ Α.Ο. ΔΥΜΗΣ ’07 – ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 66 – 61

Ο Α.Ο. Δύμης ’07 πέτυχε σπουδαία νίκη στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά, επικρατώντας (έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι) της ομάδας του Προφήτη Ηλία με σκορ 66-61.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-13 στο 5′. Ωστόσο η Δύμη μάζεψε γρήγορα την διαφορά και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο -1 (17-18). Στην β’ περίοδο το παιχνίδι κύλησε με τον Προφήτη Ηλία να διατηρεί συνεχώς μία διαφορά 2-3 πόντων και να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενος με 32-34.

Στο γ’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ ξέφυγαν στο σκορ με +11 (44-55). Στην δ’ περίοδο, όμως, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην. Η Δύμη παίζοντας υποδειγματική άμυνα και αφού έλεγξε τα ριμπάουντ, κατάφερε με επιμέρους σκορ 22-6 να πάρει την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-34, 44-55, 66-61.

Α.Ο. ΔΥΜΗΣ ’07 (ΡΟΔΟΠΟΥΛΟΣ): Αγγελοπουλος Γ., Σταυρογιαννοπουλος Ν. 6, Παναγιωταροπουλος Ν. 21, Κολλιοπουλος Π. 4, Γκουτσουλας Α., Χρυσανθακοπουλος Κ. 14, Λιακος Α., Μαντας Δ. 11, Αγγελοπουλος Π., Τζουδας Φ., Κωστουρος Γ. 2, Τσαφος Γ. 8.

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ): Παντελιδης, Μπαρδακης 4, Αλεξοπουλος 10, Παλλαδινος 13, Κατρατζης 10, Μερμηγκας 5, Σιαμαντζας 6, Μουλε 13, Μπουμπουνης.